The 2024–25 Scottish League Cup group stage will be played from 13 July to 28 July 2024.[1]
Format
The competition begins with eight groups of five teams; each team plays one match only against each other team in the group, either home or away, for a total of two home and two away matches.[2] The five clubs initially competing in the UEFA Champions League (Celtic and Rangers), Europa League (Heart of Midlothian and Kilmarnock) and Conference League (St Mirren) receive a bye to the second round. The group stage consists of 40 teams: all remaining teams that competed across the SPFL in 2023–24, the 2023–24 Highland Football League champions (Buckie Thistle) and runners-up (Brechin City), and the 2023–24 Lowland Football League champions (East Kilbride).[2]
The winners of each of the eight groups, as well as the three best runners-up, progress to the second round (last 16). At this stage, the competition reverts to the traditional knock-out format. The three group winners with the highest points total and the European entrants are seeded.
The traditional point system of awarding three points for a win and one point for a draw is used. In addition, for each group stage match that finishes in a draw, a penalty shoot-out takes place, with the winner being awarded a bonus point.[3]
The draw for the group stage took place on 29 May 2024 and was broadcast live on the Premier Sports and SPFL YouTube channels.[4]
Teams
The teams are seeded according to their final league positions in 2023–24 and drawn into eight groups, with each group comprising one team from each pot.
Seeding
Teams in Bold qualified for the second round.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 | Pot 5 |
---|---|---|---|---|
01. Dundee |
09. Raith Rovers |
17. Arbroath |
25. Annan Athletic |
33. Forfar Athletic |
Source:[2]
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ABE | AIR | QOS | DUM | EKB | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aberdeen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 23 Jul | — | 27 Jul | — | |
2 | Airdrieonians | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 27 Jul | — | 16 Jul | |
3 | Queen of the South | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | — | 16 Jul | — | ||
4 | Dumbarton | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 20 Jul | — | — | 13 Jul | ||
5 | East Kilbride | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 Jul | — | 23 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Dumbarton | v | East Kilbride | Dumbarton |
15:00 | Stadium: Dumbarton Football Stadium |
13 July 2024 | Queen of the South | v | Aberdeen | Dumfries |
17:15 | Stadium: Palmerston Park |
16 July 2024 | Airdrieonians | v | East Kilbride | Airdrie |
19:45 | Stadium: Excelsior Stadium |
16 July 2024 | Queen of the South | v | Dumbarton | Dumfries |
19:45 | Stadium: Palmerston Park |
20 July 2024 | Dumbarton | v | Airdrieonians | Dumbarton |
15:00 | Stadium: Dumbarton Football Stadium |
20 July 2024 | East Kilbride | v | Aberdeen | East Kilbride |
15:00 | Stadium: K-Park Training Academy |
23 July 2024 | Aberdeen | v | Airdrieonians | Aberdeen |
19:45 | Stadium: Pittodrie Stadium |
23 July 2024 | East Kilbride | v | Queen of the South | East Kilbride |
19:45 | Stadium: K-Park Training Academy |
27 July 2024 | Aberdeen | v | Dumbarton | Aberdeen |
15:00 | Stadium: Pittodrie Stadium |
27 July 2024 | Airdrieonians | v | Queen of the South | Airdrie |
15:00 | Stadium: Excelsior Stadium |
Group B
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | DUN | AYR | FAL | STE | BUC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dundee United | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 20 Jul | — | 16 Jul | — | |
2 | Ayr United | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 16 Jul | — | 27 Jul | |
3 | Falkirk | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | — | 27 Jul | — | ||
4 | Stenhousemuir | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 23 Jul | — | — | 13 Jul | ||
5 | Buckie Thistle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 Jul | — | 20 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Falkirk | v | Dundee United | Falkirk |
15:00 | Stadium: Falkirk Stadium |
13 July 2024 | Stenhousemuir | v | Buckie Thistle | Stenhousemuir |
15:00 | Stadium: Ochilview Park |
16 July 2024 | Ayr United | v | Falkirk | Ayr |
19:45 | Stadium: Somerset Park |
16 July 2024 | Dundee United | v | Stenhousemuir | Dundee |
19:45 | Stadium: Tannadice Park |
20 July 2024 | Buckie Thistle | v | Falkirk | Buckie |
15:00 | Stadium: Victoria Park |
20 July 2024 | Dundee United | v | Ayr United | Dundee |
17:15 | Stadium: Tannadice Park |
23 July 2024 | Stenhousemuir | v | Ayr United | Stenhousemuir |
19:45 | Stadium: Ochilview Park |
23 July 2024 | Buckie Thistle | v | Dundee United | Buckie |
20:00 | Stadium: Victoria Park |
27 July 2024 | Ayr United | v | Buckie Thistle | Ayr |
15:00 | Stadium: Somerset Park |
27 July 2024 | Falkirk | v | Stenhousemuir | Falkirk |
15:00 | Stadium: Falkirk Stadium |
Group C
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | HIB | QPA | KEL | PET | ELG | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hibernian | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 16 Jul | — | 27 Jul | — | |
2 | Queen's Park | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 27 Jul | — | 23 Jul | |
3 | Kelty Hearts | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 Jul | — | — | 23 Jul | — | ||
4 | Peterhead | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 13 Jul | — | — | 20 Jul | ||
5 | Elgin City | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | 16 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Elgin City | v | Hibernian | Elgin |
15:00 | Stadium: Borough Briggs |
13 July 2024 | Peterhead | v | Queen's Park | Peterhead |
15:00 | Stadium: Balmoor Stadium |
16 July 2024 | Elgin City | v | Kelty Hearts | Elgin |
19:45 | Stadium: Borough Briggs |
16 July 2024 | Hibernian | v | Queen's Park | Edinburgh |
19:45 | Stadium: Easter Road |
20 July 2024 | Kelty Hearts | v | Hibernian | Kelty |
15:00 | Stadium: New Central Park |
20 July 2024 | Peterhead | v | Elgin City | Peterhead |
15:00 | Stadium: Balmoor Stadium |
23 July 2024 | Kelty Hearts | v | Peterhead | Kelty |
19:45 | Stadium: New Central Park |
23 July 2024 | Queen's Park | v | Elgin City | Glasgow |
19:45 | Stadium: Lesser Hampden |
27 July 2024 | Hibernian | v | Peterhead | Edinburgh |
15:00 | Stadium: Easter Road |
27 July 2024 | Queen's Park | v | Kelty Hearts | Glasgow |
15:00 | Stadium: Lesser Hampden |
Group D
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | DND | ICT | ARB | ANN | BON | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dundee | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 27 Jul | — | 23 Jul | — | |
2 | Inverness Caledonian Thistle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 23 Jul | — | 20 Jul | |
3 | Arbroath | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 Jul | — | — | 20 Jul | — | ||
4 | Annan Athletic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 13 Jul | — | — | 16 Jul | ||
5 | Bonnyrigg Rose | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | 27 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Bonnyrigg Rose | v | Dundee | Bonnyrigg |
15:00 | Stadium: New Dundas Park |
16 July 2024 | Annan Athletic | v | Bonnyrigg Rose | Annan |
19:45 | Stadium: Galabank |
16 July 2024 | Arbroath | v | Dundee | Arbroath |
19:45 | Stadium: Gayfield Park |
20 July 2024 | Arbroath | v | Annan Athletic | Arbroath |
15:00 | Stadium: Gayfield Park |
20 July 2024 | Inverness Caledonian Thistle | v | Bonnyrigg Rose | Inverness |
15:00 | Stadium: Caledonian Stadium |
23 July 2024 | Inverness Caledonian Thistle | v | Arbroath | Inverness |
19:45 | Stadium: Caledonian Stadium |
27 July 2024 | Bonnyrigg Rose | v | Arbroath | Bonnyrigg |
15:00 | Stadium: New Dundas Park |
27 July 2024 | Dundee | v | Inverness Caledonian Thistle | Dundee |
15:00 | Stadium: Dens Park |
Group E
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | LIV | DNF | COV | SPA | FOR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Livingston | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 20 Jul | — | 27 Jul | — | |
2 | Dunfermline Athletic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 27 Jul | — | 16 Jul | |
3 | Cove Rangers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 Jul | — | — | 16 Jul | — | ||
4 | The Spartans | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 13 Jul | — | — | 23 Jul | ||
5 | Forfar Athletic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | 20 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Forfar Athletic | v | Livingston | Forfar |
15:00 | Stadium: Station Park |
13 July 2024 | The Spartans | v | Dunfermline Athletic | Edinburgh |
15:00 | Stadium: Ainslie Park |
16 July 2024 | Cove Rangers | v | The Spartans | Aberdeen |
19:45 | Stadium: Balmoral Stadium |
16 July 2024 | Dunfermline Athletic | v | Forfar Athletic | Dunfermline |
19:45 | Stadium: East End Park |
20 July 2024 | Forfar Athletic | v | Cove Rangers | Forfar |
15:00 | Stadium: Station Park |
20 July 2024 | Livingston | v | Dunfermline Athletic | Livingston |
15:00 | Stadium: Almondvale Stadium |
23 July 2024 | Cove Rangers | v | Livingston | Aberdeen |
19:45 | Stadium: Balmoral Stadium |
23 July 2024 | The Spartans | v | Forfar Athletic | Edinburgh |
19:45 | Stadium: Ainslie Park |
27 July 2024 | Dunfermline Athletic | v | Cove Rangers | Dunfermline |
15:00 | Stadium: East End Park |
27 July 2024 | Livingston | v | The Spartans | Livingston |
15:00 | Stadium: Almondvale Stadium |
Group F
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | STJ | GMO | ALL | EFI | BRE | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | St Johnstone | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 20 Jul | — | 27 Jul | — | |
2 | Greenock Morton | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 27 Jul | — | 16 Jul | |
3 | Alloa Athletic | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 Jul | — | — | 16 Jul | — | ||
4 | East Fife | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 13 Jul | — | — | 23 Jul | ||
5 | Brechin City | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | 20 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Brechin City | v | St Johnstone | Brechin |
15:00 | Stadium: Glebe Park |
13 July 2024 | East Fife | v | Greenock Morton | Methil |
15:00 | Stadium: Bayview Stadium |
16 July 2024 | Alloa Athletic | v | East Fife | Alloa |
19:45 | Stadium: Recreation Park |
20 July 2024 | Brechin City | v | Alloa Athletic | Brechin |
15:00 | Stadium: Glebe Park |
20 July 2024 | St Johnstone | v | Greenock Morton | Perth |
15:00 | Stadium: McDiarmid Park |
23 July 2024 | Alloa Athletic | v | St Johnstone | Alloa |
19:45 | Stadium: Recreation Park |
23 July 2024 | East Fife | v | Brechin City | Methil |
19:45 | Stadium: Bayview Stadium |
27 July 2024 | Greenock Morton | v | Alloa Athletic | Greenock |
15:00 | Stadium: Cappielow |
27 July 2024 | St Johnstone | v | East Fife | Perth |
15:00 | Stadium: McDiarmid Park |
Group G
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | MOT | PAR | MON | EDI | CLY | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Motherwell | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 28 Jul | — | 13 Jul | — | |
2 | Partick Thistle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 13 Jul | — | 23 Jul | |
3 | Montrose | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 Jul | — | — | 23 Jul | — | ||
4 | Edinburgh City | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 20 Jul | — | — | 17 Jul | ||
5 | Clyde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 Jul | — | 27 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Motherwell | v | Edinburgh City | Motherwell |
15:00 | Stadium: Fir Park |
13 July 2024 | Partick Thistle | v | Montrose | Glasgow |
15:00 | Stadium: Firhill Stadium |
16 July 2024 | Montrose | v | Motherwell | Montrose |
19:45 | Stadium: Links Park |
17 July 2024 | Edinburgh City | v | Clyde | Edinburgh |
19:45 | Stadium: Meadowbank Stadium |
20 July 2024 | Clyde | v | Motherwell | Hamilton |
15:00 | Stadium: New Douglas Park |
20 July 2024 | Edinburgh City | v | Partick Thistle | Edinburgh |
15:00 | Stadium: Meadowbank Stadium |
23 July 2024 | Montrose | v | Edinburgh City | Montrose |
19:45 | Stadium: Links Park |
23 July 2024 | Partick Thistle | v | Clyde | Glasgow |
19:45 | Stadium: Firhill Stadium |
27 July 2024 | Clyde | v | Montrose | Hamilton |
15:00 | Stadium: New Douglas Park |
28 July 2024 | Motherwell | v | Partick Thistle | Motherwell |
15:00 | Stadium: Fir Park |
Group H
Pos | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ROS | RAI | HAM | STI | STR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ross County | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round | — | 20 Jul | — | 27 Jul | — | |
2 | Raith Rovers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Possible qualification for the second round | — | — | 27 Jul | — | 16 Jul | |
3 | Hamilton Academical | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 Jul | — | — | 16 Jul | — | ||
4 | Stirling Albion | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 13 Jul | — | — | 23 Jul | ||
5 | Stranraer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 Jul | — | 20 Jul | — | — |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
Matches
13 July 2024 | Stirling Albion | v | Raith Rovers | Stirling |
15:00 | Stadium: Forthbank Stadium |
13 July 2024 | Stranraer | v | Ross County | Stranraer |
15:00 | Stadium: Stair Park |
16 July 2024 | Hamilton Academical | v | Stirling Albion | Hamilton |
19:45 | Stadium: New Douglas Park |
16 July 2024 | Raith Rovers | v | Stranraer | Kirkcaldy |
19:45 | Stadium: Stark's Park |
20 July 2024 | Ross County | v | Raith Rovers | Dingwall |
15:00 | Stadium: Victoria Park |
20 July 2024 | Stranraer | v | Hamilton Academical | Stranraer |
15:00 | Stadium: Stair Park |
23 July 2024 | Hamilton Academical | v | Ross County | Hamilton |
19:45 | Stadium: New Douglas Park |
23 July 2024 | Stirling Albion | v | Stranraer | Stirling |
19:45 | Stadium: Forthbank Stadium |
27 July 2024 | Raith Rovers | v | Hamilton Academical | Kirkcaldy |
15:00 | Stadium: Stark's Park |
27 July 2024 | Ross County | v | Stirling Albion | Dingwall |
15:00 | Stadium: Victoria Park |
Best runners-up
Pos | Grp | Team | Pld | W | PW | PL | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | A | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Qualification for the second round |
2 | B | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | C | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | D | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | E | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | F | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | G | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | H | TBD | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rules for classification: 1) goal difference, 2) goals scored, 3) away goals scored, 4) matches won, 5) away matches won, 6) drawing of lots.[6]
References
- ^ "Key dates for Season 2024/25". SPFL. 22 January 2024. Retrieved 28 May 2024.
- ^ a b c "Premier Sports Cup seedings". SPFL. 28 May 2024. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "New League Cup format and TV deal". SPFL. 7 December 2015. Archived from the original on 22 March 2017. Retrieved 7 June 2023.
- ^ "Premier Sports Cup group stage draw". SPFL. 29 May 2024. Retrieved 29 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group A". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ a b c d e f g h i "Format". SPFL. Retrieved 7 June 2023.
- ^ "Summary - League Cup Group B". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group C". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group D". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group E". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group F". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group G". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup Group H". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
- ^ "Summary - League Cup". Soccerway. Retrieved 28 May 2024.
Recent Comments