11th Parliament of Canada
Sir Wilfrid Laurier was Prime Minister during the 11th Canadian Parliament.
The 11th Canadian Parliament was in session from January 20, 1909, until July 29, 1911. The membership was set by the 1908 federal election on October 26, 1908, and it changed only somewhat due to resignations and by-elections until it was dissolved prior to the 1911 election .
It was controlled by a Liberal Party majority under Prime Minister Sir Wilfrid Laurier and the 8th Canadian Ministry . The Official Opposition was the Conservative /Liberal-Conservative , led by Robert Borden .
The Speaker was Charles Marcil . See also List of Canadian electoral districts 1907-1914 for a list of the ridings in this parliament.
List of members
Following is a full list of members of the eleventh Parliament listed first by province, then by electoral district.
Party leaders are italicized .
Cabinet ministers are in boldface .
The Prime Minister is both .
The Speaker is indicated by "(†)".
Electoral districts denoted by an asterisk (*) indicates that district was represented by two members.
Electoral district
Name
Party
First elected/previously elected
Algoma East
William Ross Smyth
Conservative
1908
Algoma West
Arthur Cyril Boyce
Conservative
1904
Brantford
Lloyd Harris
Liberal
1908
Brant
William Paterson
Liberal
1872
Brockville
George Perry Graham
Liberal
1907
Bruce North
John Tolmie
Liberal
1906
Bruce South
James J. Donnelly
Conservative
1904, 1908
Carleton
Robert Laird Borden (resigned to maintain seat in Halifax)
Conservative
1896,[ c] 1905
Edward Kidd (by-election of 1909-02-22)
Conservative
1909
Dufferin
John Barr (died 19 November 1909)
Conservative
1904
John Best (by-election of 1909-12-22)
Conservative
1909
Dundas
Andrew Broder
Conservative
1896
Durham
Charles Jonas Thornton
Conservative
1900, 1908
Elgin East
David Marshall
Conservative
1906
Elgin West
Thomas Wilson Crothers
Conservative
1908
Essex North
Robert Franklin Sutherland (until 21 October 1909 judicial appointment)
Liberal
1908
Oliver James Wilcox (by-election of 1909-11-10)
Conservative
1909
Essex South
Alfred Henry Clarke
Liberal
1904
Frontenac
John Wesley Edwards
Conservative
1908
Glengarry
John Angus McMillan
Liberal
1908
Grenville
John Dowsley Reid
Conservative
1896
Grey East
Thomas Simpson Sproule
Conservative
1878
Grey North
William Sora Middlebro
Conservative
1908
Grey South
Henry Horton Miller
Liberal
1904
Haldimand
Francis Ramsey Lalor
Conservative
1904
Halton
David Henderson
Conservative
1887, 1888
Hamilton East
Samuel Barker
Conservative
1900
Hamilton West
Thomas Joseph Stewart
Conservative
1908
Hastings East
William Barton Northrup
Conservative
1892, 1900
Hastings West
Edward Guss Porter
Conservative
1902
Huron East
Thomas Chisholm
Conservative
1904
Huron South
Murdo Young McLean
Liberal
1908
Huron West
Edward Norman Lewis
Conservative
1904
Kent East
David Alexander Gordon
Liberal
1904
Kent West
Archibald Blake McCoig
Liberal
1908
Kingston
William Harty
Liberal
1902
Lambton East
Joseph Elijah Armstrong
Conservative
1904
Lambton West
Frederick Forsyth Pardee
Liberal
1905
Lanark North
William Thoburn
Conservative
1908
Lanark South
John Graham Haggart
Conservative
1872
Leeds
George Taylor
Conservative
1882
Lennox and Addington
Uriah Wilson
Conservative
1892
Lincoln
Edward Arthur Lancaster
Conservative
1900
London
Thomas Beattie
Conservative
1891, 1900
Middlesex East
Peter Elson
Conservative
1904
Middlesex North
Alexander Wilson Smith
Liberal
1908
Middlesex West
William Samuel Calvert (until 21 October 1909 railway appointment)
Liberal
1896
Duncan Campbell Ross (by-election of 1909-11-10)
Liberal
1909
Muskoka
William Wright
Conservative
1904
Nipissing
George Gordon
Conservative
1908
Norfolk
Alexander McCall
Conservative
1908
Northumberland East
Charles Lewis Owen
Conservative
1907
Northumberland West
John B. McColl
Liberal
1900
Ontario North
Samuel Simpson Sharpe
Conservative
1908
Ontario South
Frederick Luther Fowke
Liberal
1908
Ottawa (City of) *
Wilfrid Laurier (until resignation)
Liberal
1874, 1877
Harold Buchanan McGiverin
Liberal
1908
Albert Allard (by-election of 1910-01-29, replaces Laurier)
Liberal
1910
Oxford North
Edward Walter Nesbitt
Liberal
1908
Oxford South
Malcolm Smith Schell
Liberal
1904
Parry Sound
James Arthurs
Conservative
1908
Peel
Richard Blain
Conservative
1900
Perth North
James Palmer Rankin
Liberal
1908
Perth South
Gilbert Howard McIntyre
Liberal
1904
Peterborough East
John Albert Sexsmith
Conservative
1908
Peterborough West
James Robert Stratton
Liberal
1908
Prescott
Edmond Proulx
Liberal
1904
Prince Edward
Morley Currie
Liberal
1908
Renfrew North
Gerald Verner White
Conservative
1906
Renfrew South
Thomas Andrew Low
Liberal
1908
Russell
Charles Murphy
Liberal
1904
Simcoe East
Thomas Edward Manley Chew
Liberal
1908
Simcoe North
John Allister Currie
Conservative
1908
Simcoe South
Haughton Lennox
Conservative
1900
Stormont
Robert Smith
Liberal
1908
Thunder Bay and Rainy River
James Conmee
Liberal
1904
Toronto Centre
Edmund James Bristol
Conservative
1905
Toronto East
Joseph Russell
Independent
1908
Toronto North
George Eulas Foster
Conservative
1882,[ d] 1904
Toronto South
Angus Claude Macdonell
Conservative
1904
Toronto West
Edmund Boyd Osler
Conservative
1896
Victoria
Sam Hughes
Liberal-Conservative
1892
Waterloo North
William Lyon Mackenzie King (until ministerial appointment)
Liberal
1908
William Lyon Mackenzie King (by-election of 1909-06-21)
Liberal
Waterloo South
George Adam Clare
Conservative
1900
Welland
William Manly German
Liberal
1891, 1900
Wellington North
Alexander Munro Martin
Liberal
1907
Wellington South
Hugh Guthrie
Liberal
1900
Wentworth
William Oscar Sealey
Liberal
1908
York Centre
Thomas George Wallace
Conservative
1908
York North
Allen Bristol Aylesworth
Liberal
1905
York South
William Findlay Maclean
Independent Conservative
1892
By-elections
By-election
Date
Incumbent
Party
Winner
Party
Cause
Retained
Drummond—Arthabaska
November 3, 1910
Louis Lavergne
Liberal
Arthur Gilbert
Nationalist
Called to the Senate
No
City of Ottawa
January 29, 1910
Sir Wilfrid Laurier
Liberal
Albert Allard
Liberal
Chose to sit for Quebec East .
Yes
Dufferin
December 22, 1909
John Barr
Conservative
John Best
Conservative
Death
Yes
Lunenburg
December 22, 1909
Alexander Kenneth Maclean
Liberal
John Drew Sperry
Liberal
Resignation
Yes
Middlesex West
November 20, 1909
William Samuel Calvert
Liberal
Duncan Campbell Ross
Liberal
Appointed to the National Transcontinental Railway Commission
Yes
Essex North
November 20, 1909
Robert Franklin Sutherland
Liberal
Oliver James Wilcox
Conservative
Appointed a judge
No
Lotbinière
October 26, 1909
Edmond Fortier
Liberal
Edmond Fortier
Liberal
Election declared void
Yes
Strathcona
October 20, 1909
Wilbert McIntyre
Liberal
James McCrie Douglas
Liberal
Death
Yes
Montcalm
September 25, 1909
François Octave Dugas
Liberal
David Arthur Lafortune
Independent Liberal
Appointed a judge of the Superior Court of Quebec
No
Waterloo North
June 21, 1909
William Lyon Mackenzie King
Liberal
William Lyon Mackenzie King
Liberal
Recontested upon appointment as Minister of Labour.
Yes
Carleton
February 22, 1909
Robert Borden
Conservative
Edward Kidd
Conservative
Chose to sit for Halifax
Yes
Comox—Atlin
February 8, 1909
William Sloan
Liberal
William Templeman
Liberal
Resignation to provide a seat for Templeman
Yes
Notes
References
Succession
Parliaments House members Senate members Women
Recent Comments